Zádrhel

Pekelně jsem se soustředil a našel jsem zádrhel. Angličtináři mohou najít přímo peklo,
ale má to zádrhel: schází mu jedno l.

Jožin.

21 odpovědí na “Zádrhel”

 1. Zádrhelnost souvisí se strukturovaností třecích ploch, máme-li na mysli zádrhel vzniklý ve fyzikálně determinovaném prostředí. Typickým příkladem je slavný štyft ve trýbu pana Svitáčka. Z hlediska mluvnického je jistě zajímavé, že slovo zádrhel můžete bez obav z mé knuty skloňovat jak podle vzoru stroj, tak i podle vzoru hrad, tak jako npř. slova cumel, chrchel nebo sopel.

 2. Třecí plochy vznikají dokonce i mezi lidmi, ale to ještě nemusí být zádrhel: Když si potřebujeme něco vyříkat, jsme ve při. Já si zádrhel představuji jako zpětný háček na rybářském háčku.

 3. Vzala bych si z toho jen slovo ,,drhel“ ato pro zjednodušení problémku.Jenže sinemohu vzpomenout,co je ,,drhel“
  Pořádný zádrhel je právě na našem min.zdravotnictví a jmenuje se IZIP.Prostě Kocourkov.Hlavně,že je zelí.

 4. Zádrhel vzniká zadrhnutím zdrhovadla. Když se to stane na poklopci, může to být peklo nejen pro Anglány.

 5. Přemýšlím,až se ze mne hulí,ale výsledek mlžný.Mám pocit,že se jedná o vemi zastaralý název pro uzel-drhel,což se ozývá v ručnopracné technice-drhání.To je ozdobné uzlíkování z provázků.Co na to páni Slovodníci?

 6. Uzel-drhel jsem v životě neslyšel. Nanejvejš tak Vrdy-Bučice, Hodinová-Spurná a nebo Radim Uzel

 7. Pane Pavelko, před hodinou jsem poslouchal na ČR 2 Klub osamělých srdcí seržanta Pepře s Jiřím Černým; pouštěl tam Kuličky a Mravence. Tak jsem Vám věnoval tichou vzpomínku.

 8. Slípko, pokud vám drhne mezerník, tak jde o typický technický zádrhel. Nechte si klávesnici spravit nebo ji vyměňte dřív, než se zadrhne úplně.

 9. Zádrhel (zásek) – neřešitelný problém. Drhel bych viděl spíš od slova drhnout jako zadrhnout se (neřešitelná situace). 😉

 10. Nesouhlasím, Johne. Zádrhel je problém řešitelný, vše se zadrhne pouze na jistou dobu, než někdo najde řešení. Zářným příkladem tzv. neřešitelnosti byl gordický uzel, než byl rozetnut.

 11. To ano, ale myslel jsem neřešitelný problém pro toho, koho zádrhel potká, dokud mu někdo samozřejmě nehelfne. Kolik zádrhelů nás potkalo u tabule, a když někdo neporadil, skončil zádrhel v žákajdě 😀 . Zásek jsem psal jako jiný výraz, něco jako „hodit na to bobana“-„vykašlat se na to“ 😉

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *