Zamlčený podmět

Jožin si zahrává s jadernou zbraní, přesněji s obrokem. Obrok není pouze jaderné krmivo pro koně, zpravidla oves. Obrok je i „Ves v Čechách, hejtm. Litoměřice, okr. Uštěk, fara Tuhaň, pš. Sukoradv; 17 d., 126 ob. n. (1890), lovecký zámeček (z r. 1790), popluž. dvůr, myslivna a chmelnice. Ves založena (1792) na spáleništi popl. dvora.“.
Ještě horší představa: „V přeneseném významu se označení obrok používalo pro daň, kterou rolníci odváděli státu.“
Tedy Jožine, raději obden? Dny, kdy nepublikuji žádné slovo jsem na cestách a nebo se jedná o zamlčený podmět 🙂

18 odpovědí na “Zamlčený podmět”

 1. U nás na vsi bylo krmivo odjakživa jen jadrné. To jaderné nechávali zdejší koně Temelínu. A podmět může být někdy zamlžený.

 2. OBROČÍ (beneficium) a ne obrok. V lenním právu označení pro zdroj důchodů leníka (vazala). V kanonickém právu se jedná o trvalé právo na určitý úřad a požitky s ním spojené. Odtud pramení pojem „mnohoobročník“ pro titulárního držitele několika úřadů, ze kterých pobírá zisk, ale většinou ani jeden z nich řádně nevykonává (povšiměte si prosím, že uvažuji, ryze akademicky a nikoho nejmenuji. Ani nenaznačuji.)
  Obrok máme i u obce Dubá, okres Česká Lípa (http://www.geology.cz/aplikace/fotoarchiv/fotoarchiv.php?foto=5131&detail=1) Povšiměme si nádherné dejekční sklužně s kuželem uprostřed.

 3. Dejekční sklužeň s kuželem uprostřed.., tak to mě vzalo…, skoro chorobopis, i když na druhé straně téměř neléčitelná forma by mohla znít takto: Ejekční lůžeň s úželem….

 4. Milý pane Pavelko, ten pohled na sklužeň fakt stojí za to! Jeden by řek, že to jsou obyčejný šutry. Doufám jen, že ze samé radosti nad dejekcí nepřijdu o ejekci

 5. Ten zdroj důchodů mě zaujal, vzhledem k pravděpodobně kvapem se blížící důchodové reformě je bezva, že zdroje tu jsou. Éljén Špidla.

 6. A co teprv zamlčený podnět! Zamlčený přísudek se vyjadřuje několika tečkami a v TV pípnutím. Též zamlčené příslovečné určení místa se zhusta vyskytuje, zejména v rozkazovací větě Jdi do ….!!

 7. Tak Jiří Pallas k nám opět po delším čase promluvil z cesty, to jsem si oddechl, už jsem měl strach, že někde zabloudil. Postrádám zde teď už jen Gabriela, snad někde neleží s Angínou, to bych mu nepřál, vlastně to nepřeji nikomu.
  Cesty byly teď klidné, vím to od našeho premiéra, když spěchal za Dalíkem na ten nis do Brna. Spekuluji, co když tam přerozdělovali obročí v souvislosti s volbou staronové hlavy státu? Je zajímavé sledovat, jak se někteří snaží něco vytřískat pro sebe i z tak jednoduché operace, jako je volba, a jak se snaží zavázat si poslance a senátory, aby nevolili, ale respektovali rozhodnutí vedení stran!

 8. Slovutní slovodeňáci,
  promiňte, že tak trochu mimo mísu –
  Jožinovo SlovoObrok mi připomělo dávnou při. Orání – zemědělská činnost má řadu variant. Jednou z nich je oorávání (neplést s oboráváním), které údajně znamená lehkou (těsně při povrchu) orbu. Pokud toto však skutečně existuje, pak nedokončenou činnost (nedooorání…) by popisovalo české slovo s třemi o za sebou.

 9. Přerozdělování obročí?: Pozvedávám obočí!!! Tři o jsou skvělá, v němčině je podle posledních verzí Rechtschreibungu ztrojení souhlásek celkem běžné.

 10. Leo, o oorání jsem neměl potuchy, u nás se říkalo té operaci podmítka a měla se dělat hned za kosou při žních. (Hurá, mám osobní rekord, čtyři o za sebou v jedné větě, já se z toho rekordu asi poondím.)

 11. Obrok dodává sílu tažnému spřežení a je tvořen směsí drceného zrní, otrub a dalších sypkých krmiv. V určitém období se zváděl termín „zdravé jádro“ s přesvěčením, že to budou žrát i myslící lidé. Naštěstí to netrvalo dlouho. Nyní obrok, s postupující chudobou ducha, nahrazují volebním gulášem, aby nemyslící lidé si zvolili správné lídry.

 12. Jožine, když máte tak rád O, nabízím Vám Protopopovovo motokolo. Pro mladší a neznalé: Protopopov byl krasobruslař.

 13. Tak já to znal jako
  LOMONOSOVO NOVOPOLOMOTOROKOLO
  a ož dávno som vyslovoval obavo, žo so zo SlovoDno stano SlovoObden, nebo SlovoObčas.
  Holt málo posólómo nápado no tómo k doskozo. Mosómo so snožot.

 14. Tak tu osadu Obrok mezi Úštěkem a Dubou znám.Strýc ta v dobách mého útlého mládí správcoval na farmě.Je to statek a pár domků.Trávila jsem tam nejedny prázdniny a dožil tam i kůň Cíl,kterého rajtovala vítězka Vel.Pardubické Eva Vítová(Palisová).Půvabný kraj Českého pohraničí,malebné pískovcové skály a lesy plné borůvek a brusinek.Obrok tam rostou i jedlé houby.Myslivnu a chmelnici jsem tam neviděla.Leč pravdou je,že v Sudetech se kdysi chmel pěstoval i v kopcovitém terénu v Dokské pahorkatině.Ale to už pominulo v období nechvalně známých ,odsunů,.Zlatokopům makačka na chmelnicích nevoněla.Pobrali,co unesli a vyklidili prostor chalupářům.Ti zachránili příštím generacím celá skupenství půvabných roubenek a dalších venkovských staveb.Na jižním okraji Dubé uvidíte i zachovanou sušárnu chmele.

 15. Jo,a na dejekční sklužeň s kuželem uprostřed jsem tam nekápla.Napravím to v létě a podám zprávu.Příbuzní tam stále ještě sídlí a něco takového by neměli přehlížet.Je-li to tam,tak to tam zeje,zejo.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *