Žaves

Po venezuelských volbách dnes recykluji ŽAVES. Zdá se, že čeština je v Jižní Americe populární, a tak po Nerudovi příchází soudruh Žaves *.

* Mladý Chavez na univerzitě 17. listopadu studoval rychlá a jednoduchá revoluční řešení (ŽAVES), naštěstí (?) při výuce „Ž“ chyběl, a tak se asi svět nedozví, odkud jeho přezdívka pochází.

16 odpovědí na “Žaves”

 1. Ano, to byla velice populární zkratka tří slov. Žádné velké snění. A nejvíc se to používalo při hodnocení práce. Říkalo se – pracuje metodou „žaves“. Jak je to dávno, a přece to je jen několik let. Ale stejně jsme snili.

 2. Tato zkratka v plném znění má pejoratvní význam „žádné velké sraní“ a potom byl používán VUŽAS ve smyslu „vůbec žádné sraní“ myslím si, že ani v současné době to neztrácí na významu zejména ve vztahu k některým menšinovým skupinám.

 3. Pouzivala se ta zkratka jen v urcite oblasti nebo profesi?
  Ja pochazim z vychodnich Cech a myslim si, ze jsem ji nikdy neslysela.

 4. Ivo mohu potvrdit, že před 30 a více léty byla tato zkatka v Brně a na jižní Moravě zcela běžná.

 5. Taky jsem z východních Čech a jak je vidět, z Brna do Hradce daleko… U nás se před 30 a méně lety používalo tak UHO, popř. UČO. Ale to už je z jiného rendlíku…
  (I když tenkrát jsem ještě nebyla příslušníkem pracující třídy )

 6. Ó, zkratky, zkratky úlevné. Je li třeba ulevit si slovem jadrným a nelze-li jej říci naplno, nastupují neuvěřitelnosti. Z jihomoravské praxe si pamatuji např.

  UBPZIBO – úplne blbej, potřebuje zastřelit ihned bez odkladu
  MSDVŠD – mrdat staré děvky ve špinavých duchnách

  S omluvou za doslovnost.

  Ve věku lehce nad třicet let jsem bys s ŽAVES seznámen teprvě loni, při pravidelném hodnocení manažerů. A pak že jazyk nežije.

 7. Zkratkové hodnocení situace či osob má jistý půvab i v zámoří. Ve vojenském slangu se v US Army kupř. říká: BCD (Big Chicken Dinner) = být vyhozen z armády pro nepatřičné chování, BPAG (Big Plastic Army Gun) -= aut.puška M-16, CATFU – je to úplně v pr..li, ASSN (All Shit, Situation Normal) = ho.no se děje nebo BFR (Big Fucking Rock) = orientační bod. U nás se naproti tomu často objevovaly zkratky jako NZI = normální zas..ný idiot nebo UBZN = úplný blbec, záchrana nemožná.

 8. Já to slýchal jako žhaves – tedy od slovesa žhavit. A to jsem, prosím, taky z východních Čech.

 9. Žaves je zkratka pro 6ádné velké sraní
  Moves je zkratka pro moc velké sraní
  Vužas je zkratka pro vůbec žádné sraní.
  JJedná se o způsob vyřizování úkolů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *