Živel

Živlů máme spoustu přírodních a ještě více nekalých. Přírodní živly dělíme na spoutané a nespoutané. Podskupinu spoutaných živlů tvoří živly typu poručíme větru dešti. Mezi nespoutané počítáme zde na SlovuDne Věrku Ď., se kterou si neví rady ani sám Gabriel.

Dokonalou klasifikací chci připomenout třísté výročí narození Carla von Linné, našeho švédského krajana.

27 odpovědí na “Živel”

  1. Matně si vzpomínám na jiné členění živlů: země, voda, vzduch a oheň. Země dokázala dříve ze svého povrchu setřást cokoliv, co na ni člověk postavil. Problémy dělá lidem jak málo vody, tak i moc vody, podobně působí i vzduch, který se buď nechce hýbat, pak jsou rozptylové podmínky špatné, nebo se přesunuje moc rychle, takže bere nám nejen klobouky, ale občas i střechu nad hlavou. Bez ohně je nám v zimě zima a jindy zase s ním moc horko, zvláště pokud jsme uvězněni uprostřed hořícího lesa, případně ve výtahu v hořícím domě. Před extrémními projevy živlů mám respekt, s radostí naopak sleduji působení zdejší živly Věry Ď.

  2. Mladej, nechte si to. kdo je u vás živla? Živel, neživel, hlavně když živijó, živijó, ŽIVIJÓ!

  3. Omlouvám se, Věro, za nepochopení, to měla být z mé strany poklona. Mladej jsem čím dál víc, to jo, zařadil jsem se už dávno mezi HOSIP. Jen se obávám, že až se mládnutím vrátím na úroveň batolat, tak nikdo nebude mít zájem mě přebalovat. Ta představa je ve svém důsledku pro mne horší než povodeň z roku 1997, kdy moc nescházelo, abych se svezl na povodňové vlně.

  4. Jožine, to ohrazení bylo míněno stejně, jako ta živla – nic ve zlým.Holt živel je živel, taková živelná (-ní?) pohroma má něco do sebe, jeden si uvědomí, že i ti menší jezdci – panika, chaos, bezmoc a hluk (ta Vltava pěkně hučela, co?) lidem ukážou, kde je jejich místo na zemi. Navíc se po povodni, stejně jako po jiných katastrofách – ohni, zemětřesení, ba i válce, dá začít znovu a líp – v Holešovicích a v Karlíně se po úklidu začalo stavět, až oči přecházejí, a žádný blob, velebaráky krásné a účelné, radost se podívat. Vlastně až na ty čárky, kam až kde sahala voda, je to všechno jako dávná historie. A co teprve podvratné živly! (Zřejmě povodňová vlna, která už ta vrata neměla sílu prorazit a odnést, nebo oheň před vraty protipožárními, který pod nimi zavile aspoň fouká kouř). To jsme už hezky málem zapomněli, kdo to byl, stejně jako přisluhovači a rozvraceči. To je ale paráda, žejo? Jo, ale stáří, to není živel, tomu neutečete, to je prostě vopruz (když vás nepřebalej včas).

  5. Dovolím si připomenout se skromností mladšího rektifikátora brzdovratných systémů, že ne vždy teče to, co je tekuté, připomenu například děravý hrnec, který teče i mimo entitu kapalin.

  6. Fyzikové i politikové vám s radostí potvrdí že živly jsou většinou vždy vratné, neřkuli návratné, hlavně ty podvratné…
    Podvratným živlům se nyní, myslím, musí říkat opozice a živly převratné se v Cz vyskytují tak jednou za 30 až 40 let, takže pevně doufám, že už se nedožiji….

  7. Gabrieli, nevím, co na to syntaxe ani dcerataxe, ale děravý hrnec neteče. Teče jen kapalina (tekutina), kterou do něj nalil ten nepozora, který si nevšiml díry ve výše uvedeném. Hrnec zůstává stabilní i s dírou ve svém těle. Pokud je kovový, skleněný nebo plastový, může se roztéct, když je vystaven velkému žáru, ale jsa takto roztaven, už není hrncem, leč taveninou.

  8. Jirko, co byste asi tak řekl na zvolání „gólman už teče!“ a neříkejte, že jste to nikdy neslyšel! jinak vás všechny opět zdravím, jsetli se nepletu.

  9. No jo, ale proč se tedy říká, že ten hrnec teče? Když de facto téci ani nemůže?
    Taky se říká průhledný jak žebřík. Zase nelogické, leč říká se, a každý to určitě chápe správně.

  10. Milý Same, moje oko zvlhlo (déjà vu), stopařství skomírá, taví se zde hrnce.Ten můj teče, a jak ten Váš?

  11. Mohl bych také připomenout plovoucí objekty obtékané textem (z počítačové grafiky), jen ale abych nedostal přes čumák…Někdy mi tečou nervy.

  12. Neteče jen děravý hrnec, teče třeba i ústřední topení. Nesouhlasím s Jirkou, děravý hrnec a (především) topení co teče není objektem stabilním, ale nestabilním. Nechci být stabilně obklopen objekty, které tečou ač by téci neměly. Ta kapalina co z topení vytéká ve skutečnosti jen (jako správná kapalina) kape.

  13. Tak cožpak plovoucí podlahy, to je celkem běžné, ale v Zálezlicích měli známí ondy plovoucí stropy.

  14. Milý Same, přísahám, že výraz gólman teče jsem v životě neslyšel. A fakt si myslím, že i když se říká, že hrnec (nebo Vladimírovo ústřední topení) teče, tak se to holt říká blbě. Kapalina nebo jiná hmota – např. dobře uleželý sýr- může téct odněkud někam podle přitažlivosti zemské. Tak teče kapalina z hrnce dírou a hrnec sám zůstává na místě, podobně jako zmiňované ústřední topení, které nevyteče ze zdí. A jestli z něj kapalina teče nebo kape, závisí na velikosti netěsnosti nebo nedej Bože díry v uzavřeném systému. To už jsme se dostali do oblasti filosofických kategorií, takže volám k diskusi kolegy Hegela a Platóna. A na závěr filosofickou báseň od Jiřího Dědečka:
    Máme u nás trafikanta,
    ten si pod pultem čte Kanta
    a Ludvíka Feuerbacha.
    Však si na něj dáme bacha.

  15. Poznamenávám, že může existovat i plovoucí kurz měny. Píšu to jen proto, aby i finančníci se mohli na Slovudne cítit jako ve svém živlu.

  16. Povolávám i Hérakleita; tomu nebožákovi teklo všechno. Ostatně elektrický proud teče taky – ještě že o tom chudák nevěděl.

  17. Jestli se nepletu, existují flotační pece ve spalovnách. A občas mi tečou nervy, pak je mám v kýblu a spoléhám se, že neteče, aby mi neutekly.

  18. Tečna… sečna… do nekonečna aneb nade všechny meze…
    Aneb trochu tekoucí matematiky…
    Je gel kapalina, nebo pevná látka?

  19. A co tekuté krystaly ? Ty jsem nikdy téci neviděl. Už mi z toho tečou nervy. Jsou nervy kapalina nebo věc stabilní jako děravý hrnec ?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *