Zkratka

Libo příspěveček? Píše věrný přispěvatel s půllitrem ve znaku seznamovského emailu a přispívá:
Zkratka je cesta, kterou turisté šidí značené trasy, aby byli dřív v hospodě. (Traduje se, že zkratka je sice obtížnější, zato ale mnohem delší). Lid trampský a vandrácký od nepaměti užívá obligátního termínu nábližka. To slovo mi nikdy nechutnalo; tvořené je asi správně, ale zní nějak zfušovaně, nečesky, možná je to rusismus. Ovšem kdo chce s trampy žíti, musí s nimi výti rituálním slangem, ať se mu líbí nebo ne. Dlouho jsem tedy výval nemilovanou nábližku, až mi vytrhl trn z paty fungl nový temín, odchycený na žďársku: típačka. Juchej!

(Ještě jsem si vzpomněl, že zasloužilý turista Pepa Peka definuje: „Krajina je prostor mezi dvěma hospodama„. Ale s tématem to so uvisí jenom volně. Třeba se to šikne do komentářů. Anebo s tím nějak naložte).
JP

24 odpovědí na “Zkratka”

  1. Dnes už jsou značené trasy dobře vidět, zatímco v zimě téměř neexistují. Takže, pokud chcete v té bílé nádheře najít típačku k hospodě, jděte po žluté. 🙂

  2. Nábližka by mohla být, vzhledem k tomu že většinou vede přes krajinu mezi dvěma hospodami(kdyby jen dvěma), odvozena od slovesa nablízat, nebo dokonce nablít, ale neodvažuji se dál spekulovat….

  3. Jirulko, nema to byt: Moje děti tatíkově zkratce vždy říkaly zdelšovačka, je to sice b l í ž, ale zato úplně neprůjezdný.

  4. Zkratkovitě se dá i myslet. Nejednou jsem se tak dostal do pořádné šlamastyky, že jsem pak nevěděl, kudy z konopí. Nejschůdnější cesta, jak ze šlamastyky vycouvat, je nehájit neobhajitelné, přestat zatloukat a zavčasu pokorně přiznat svou chybu. K tomu patří i omluvit se a pokusit se svou chybu napravit, což bývá tvrdým oříškem, ale to už je jiné téma…

  5. Nábližka jsem slšel prvně až od spolužáků z Moravy. Ale zcela běžné rčení (v praxi vyzkoušené, možno též potvrdit opakovaným experimentem) „Znám jednu doborou zkratku. Je sice o něco delší, ale o to horší je tam cesta.“

  6. Jednak přihlašuji slovo „Zdelšovačka“ do slovníku novotvarů, druhak je to skutečně dál, když tatík řídí rodinný Trabant kombi a některá trasa se mu (- mi!) zdá zasekaná, volím jinou, zprvu zdánlivě volnější DELŠÍ cestu, ale jak se ukáže – když už se nejde vrátit – je nejen zasekaná, ale uváznem tam nadobro.
    Předpokládám, že Jiří Pallas a Administrátor mají cos společného.

  7. Zdelšovačku nebrat. Jednak to zní jako mašlovačka, druhak zavádíme redundantní pojmy. Zkratce je už imanentní větší délka. Přece!

  8. Je potřeba rozlišovat veličiny vzdálenost a délku. Kratší vzdálenost (zkratka) může znamenat delší čas ztrávený zkracováním si cesty zkratkou. Je zde však ještě možnost, že zkratka pochází ze zkratu – tedy z uzavření elektrického okruhu bez vloženého odporu či nějakého spotřebiče – a to potom vyletí pojistky. Doufám, že je tím vše objasněno a nemusím tedy vaše utrpení dále prodlužovat. Zdelšovačka vznikla asi ze slov ZDE a LŠOVAT, tedy bude nejspíše příbuzná s FALŠOVAT?

  9. Podle me zkusenosti slovo zkratka pochazi z myslenkoveho zkratu. Vetsinou to vypada takhle: vsichni mi radej jit jednim smerem, je to vyzkousena cesta atd, ale mne najednou preskoci, lupne mi v hlave, a s bujarym revem „vezmeme to zkratkou“ se vrhnu do housti. Po dlouhem bloudeni se konecne doberu do cile, kde na mne ostatni jiz nekolik hodin cekaji.

  10. Moje kamarádka říká “ vzali jsme to zkratkou přes Košice, byla sice delší, zato méně pohodlná „.

    viz příspěvek Nadstavba II, napadá mne s Markem Ebenem, „je to dobrý, ale chce to zkrátit.“

  11. Myslím, že „zdelšovačka“ je jednoznačně výraz pro uzel, kterým dosáhneme opačného efektu, než když použijeme uzel nazvaný „zkracovačka“. (Pro neuzlisty: zkracovačkou se provázek zkrátí, zdelšovačkou prodlouží.)

  12. Nikoliv, jedná se o uzel, jehož uvázáním se provaz prodlouží. Domnívám se, že v praktické podobě nebyl dosud nikým aplikován leč když lze predikovat z existence hmoty antihmotu, k vlhku le dohledat sucha atd., jednou bude objeven i uzel „zdelšovačka“.

  13. Protože jsme s manželem už výrobu dětí ukončili, on říká, že máme „zauzlováno“. Mohlo by se jednat o „zdelšovačku“. Zřejmě záleží, na jakém materiálu se uzel uváže.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *