Zpárovat

Koupil jsem škatuli se sedmi páry ponožek, jako by si z oka vypadly, a tak mám po starosti s párováním. Starost se SlovemDne je však nekonečná a zavádí mysl na význam slova spárovat. Možná je to proces použítí páry na praní. Pořádně vypařené ponožky jsou tedy po spárování zpárovany. Pařit je rezervováno pro orální přijímání alkoholických nápojů, jehož následek popisujeme jako spaření, tedy nic pro ponožky. Možná by se dalo použít párkování, ale z toho čouhá příliš mnoho sexu a ten se k fuseklím nehodí.

Poznámka:osoby s lichým počtem nohou mají jiné problémy.
Poznámka2: Párek jsme zde již probírali.

47 odpovědí na “Zpárovat”

 1. Nevím,pro co všechno je rezervováno sloveso pařit, my jsme si v mládí při nachlazení pařili nohy v lavoru horké vody. A jak jinak byste chtěli přijímat alkoholické nápoje než orálně. Pokud je přijmete manuálně, tak jen převezmete flašku a obsahu se ani netknete, pokud se tknete, pak už připadá v úvahu jen podání formou rektálního nálevu a to v případě vychlazeného piva nebo 50% slivovice musí být traumatisující zážitek. Spárování provádějí zedníci, když vymazávají cementovou šlichtičkou spáry mezi cihlami a spáření čas od času provádí drtivá většina populace.
  A ještě dodám jako třešničku na dortu první sloku Blues padesátníka
  od kytaristy skupiny Wostruha Ivo Stránského:
  Když přes rameno překulí se roků padesát,
  tak stojíš ránu na hajzlu a pokoušíš se chcát.
  Když do prdele zareje ti hemerojd svůj spár,
  tak pomalu ti dochází, že začínáš bejt stár

 2. Jiří Jelínek (divadlo Dno, nyní angažován v Hadivadle) hrál etudu jménem Prase nebo Zabíjačka nebo tak nějak. Chrastí si krabičkou sirek a hovoří: „No… nebaví mě to… blbej den… ani se mi nechce pařit…

 3. Spařit se má bylinný nálev (čaj i z jiných bylin než čajovník), dnes mládež ráda zapaří – jde někam do hospody či vinárny, příp. na dýzu (v Horoměřicích byla diskotéka zvaná SOHO), dýzlák naprotitomu nedýzloval na dýze, ale na vojně. Zapařit za mého mládí jsme si mohli leda na chmelu nohy v gumákách, napařit naopak hlavu nad kastrolem s heřmánkovým thé při nastuzení. Ještě je napařovací žehlička a knižní výraz „naparovat se“, což dělá p. Paroubek se svou kočkou (s Kočkou se naopak nechlubí). Pařmeni a pařmenk ne věnují abúzu alkoholu, zatímco pařani hrají počitačové hry (snad jsem to nepopletla).Pařmeni s pařmenkami se obykle párují (pak se pařmenka či roštěnka stává přítulkyní), zatímco pařani tráví mládí u compu v celibátu.

 4. P.S. Podle počtu pravděpodobnosti se údajně při jistém minimálním množství párů ponožek černých a bílých (pro hnidopichy: barvy mohou být i jiné, ale jen dvě) dá spočítat, při kolika pokusech naslepo si z nespárovaných ponožek vyberete obě od stejné barvy, ale podle své zkušenosti na MFF KU tomu v praxi moc nevěřím.

 5. spárovat – je do se S nebo Z? spárovat cihly nebo kachlíčky je od spáry – mezery, spárkatá zvěř má spárky – dělená kopýtka, dravec má spár – ???, páry se spojí do párů (Zpárují?!?) a pak i spáří, ale mě to ZSpárování připadá spíš než změna stavu (z-bourat, z-lomit, z-červenat) připadá spíš jako s-lepit, s-hromáždit, s-motat, s-tékat se. Asi se mýlím (nebo mílým)?

 6. chbky se vloudily, Gabrieli, anděli s mečem plamenným, mějte soucit, budiž Vám Zelí věčné!

 7. ad Jaroslav Pavelka – dovoluji si upřesnit – představení pro jednoho herce o praseti a zabíjačce (bodejť by se vepříkovi chtělo pařit) jsem před pár lety zhlédla, bylo skvělé, jmenovalo se Prase aneb Balada v láku a diváky v něm bavil brněnský herec Jiří Vyorálek, tehdy ještě člen Divadla v 7 a půl, dnes člen hereckého souboru Divadla Husa na provázku …

 8. Paní Diblíková projevila jako první oprávněnou pochybnost, zda sloveso zpárovat má svoje místo ve spisovné češtině. Ono nemá místo ani v psané podobě češtiny obecné.

 9. Z pytle, v němž jsou nespárované fusekličky o dvou barvách, postačí vytáhnout tyto v množství 3 ks, aby byl jeden pár stejnobarevný. Tomu, Věrko, můžete směle věřit. Horší je, máme-li vytáhnout pár o určité barvě (z těch dvou). Pak je (domnívám se) třeba vylovit množství o polovině celkového počtu plus jednu navíc.

  Řekla bych že správný je pouze tvar spárovat, a to ve všech významech. Jak doplnit do sudého počtu, tak nedokonavé sloveso od vyspárovat (zmíněné dlaždice). Prase se spařuje, tam není problém.

 10. Předpokládám, že ponožky v pytli jsou již vyprané. V opačném případě je párování nejen zbytečné, ale řekla bych nemožné. Vytáhnete jednu… a je po párování. Zelí s Vámi!

 11. Pro Aťu: Domníváte se nesprávně, pro pár určité barvy je nezbytné vylovit polovinu plus dvě, ale stejně si myslím, že je snadnější si rozsvítit a vybrat pouze dvě hledané ponožky nebo chodit bez ponožek.
  Nešlo by pro zpařit použít z jako změnu stavu- v tomto případě ze stavu střízlivého do stavu po-podrou-še-né–ho?
  Ať složí

 12. Že bych to zpárování zprasil? Přátelé, i když Gabriel(1) tvrdí, že to v žádné z češtin místo nemá, je pouze na nás, abychom pro zpárování místo vytvořili!

  (1) Známý(2) jazykový purista(3)
  (2) Známý návštěvníkům(4) SlovaDne
  (3) Z francouzského pur – čistý
  (4) Pravidelným

 13. Gabrieli, slovo zpárovat bych ze spisovné češtiny nevylučoval, i když je jeho význam temný a hrozivý podobně jako u slovesa zplynovat.

 14. Pak by to ovšem musel být tvar zparovat (nemáme přece párovody)
  i s možnou významovou záměnou pro činnost, při níž se z exemplářů vytvářejí tzv. paré. Myslím, že ve svém názoru zůstanu neoblomný.

 15. Za spoustou dobrých počinů stojí většinou pár nadšenců, kteří o sobě skromně říkají, že se do práce dobrovolně pustilo pár blbců. Ostatní si ale o nich pohrdlivě myslí, že dnes už může zadarmo pracovat jen pár volů.
  Je zajímavé, že pár už mnohdy neznamená dva kusy, ale několik málo kusů, i když podnět se vždy musí zrodit v jediné osvícené hlavě. Pak teprve dochází k dobrovolnému párování s původcem myšlenky, když se k němu postupně přidávají další nadšenci. Někteří lidé jsou ale ochotni se přidat i ke zločinnému plánu a pak zákon hovoří o zločinném spolčování.

 16. Kupodivu nikdo se nevyjádřil k sexu, který dle pana Pallase čouhá z párků a k fuseklím se nehodí. Vážím si toho, že slovodne není zamořováno dvoj- až multismyslnostmi a tak, zavrhnuv párky, zejména liberecké, bych prosil nějaký věcný argument, proč se sex nehodí k těm fuseklím.Jsou přece i docela nevinné druhy fetišismu.

 17. Gabrieli, byť jste Neoblomov, dovouju si s Vámi nesouhlasit. V prvním pádě je pára, ale v sedmém je možné užít parou i párou. Co se týče sexu v ponožkách, lze jej v odůvodněných případech tolerovat. A stran libereckých párků legenda praví, že v Hostinném žil pan Šerkézy a byl tak vyvinut, že se tam libereckým párkům říkalo šerkézáky

 18. Jirko, užívejte si svoje zpáření ad libidum, třeba v pární lázni. Nebo v Opárenském údolí.

 19. Protože mě odkaz zavedl jen na páně Pallasův úvodník, je Z!!!paření zřejmě dogma. Nedovolím si tudíž pochybovat, abych nebyla exkomunikována. Pokud jde o zpařený ve smyslu zkárovaný, zmaštěný, t.j. měl ji jak VYDLE (vycházím z výslovnosti, může se jednat o něco v alkoholickém kontextu, co mi vzhledem k nesoustavnosti studia oboru uniklo, a nikoli zemědělské náčiní, jež se píše zásadně s měkkým I). Syn používá termín „zapařili jsme“, ale byl-li zpařen mi není známo. Uctivé ZELÍ všem přítomným.

 20. P.S. Dovolím si se rouhnout: Pokud něco smotám, je to po smotání elegantně smotáno, (třeba klubíčko nebo ty čisté ponožky do párů), pokud zmotám, je to zmotáno jako tento můj příspěvek a o úhledném klubíčku ani přehledných párech stejných ponožek nemůže být řeč. Rozmotám obé, klubíčko snáz. Při orání byly rozorámy meze, čímž došlo ke sorání obou pozemků dohromady a jejich zorání.Hlavně to nezvorat a a neposorat.

 21. Zpárovat by lzelo za pomoci těžké páry, bydlící v Karlíně, ale to by asi taky bylo dost neradostné (co do následků), jistě by šlo o změnu stavu, u dam nikoli rodinného, event. dokonce o outěžek. Z těžké vody je taky těžká pára? nebo těžký led? Určitě při jejím úniku těžká hlava.

 22. TAK třeba já mám krásné, tlusté, froté ponožky vínové barvy, které si beru občas na lože. Fungují jako sexy prádélko.

 23. Jani,já slyšela,že to v ponožkách nejde.Tak nevím,nevím.Ovšem,vy mladí jedete plnou parou vpřed,i když jste podparou,nebo pod parou?Hlavně bacha na zapařené zelí.

 24. Janinko, dnes prvně Vám sděluji, co vím už dlouho, Vy jste ta pravá feministka, z těch, které své ženství nechovají v kvočněcí kukani, ani je nestaví na odiv,jen s ním moudře nakládají. Patrně bych s Vámi, unaven celodenním lovem, dokázal sdílet dobrodinní matriarchátu. Pana Pallase ovšem zavazuji zákonem na ochranu osobních údajů.

 25. Někteří jedinci se občas zpárují, jiní se zase občas zkárují. Ale ať mi někdo řekne, co je lepší?

 26. Prosba na Jirku:
  Buď tak hodný a napiš i zbývající sloky písně Blues pro padesátníka. Neznám ji, ale dle první sloky soudím, že je výstižná.

 27. Na všeobecné Edovo přání:

  Blues padesátníka Ivo Stránský/Wostruha

  g C7
  Když přes rameno překulí se roků padesát,
  Eb7 D7 g
  tak stojíš ránu na hajzlu a pokoušíš se chcát.
  Když do prdele zareje ti hemerojd svůj spár,
  tak pomalu ti dochází, že začínáš bejt stár

  C7 g
  A tak si řekneš čas je strašněj blbec
  A7 D7 g
  copak to nejde ňák ho ukecat aby člověk zůstal mlád

  Jenže ono to nejde protože čas je krutej pes
  byl krutej včera předevčírem a je krutej dnes
  bude krutej zejtra pozejtří i za tisíc let
  s tím si neporaděj ani kandidáti věd

  A tak…

  Když podíváš se na fotku která je stará dvacet jeden rok
  a potom do čistýho zrcadla tak z toho máš jen šok
  když přes panděro nezjistíš jakej sis vzal škrpál
  tak pomalu ti dochází že začínáš být stár

  A tak…

  Když plácneš holku po zadku a ona řekne copak byste dědo chtěl
  tak vidíš že život a čas setřely s tebe všechen pel
  když do topinky kousneš a předposlední zub si vylomíš
  tak zjistíš že teď spoustu orgánů máš vlastně jenom na obtíž

  A tak si řekneš čas je strašnej blbec
  to chce se na něj vykašlat a žít si klidně dál

 28. Dodatečně se omlouvám za umístění akordů, dopsal jsem je do míst, kde se mají nacházet, leč zarovnavač moje snažení zhatil.

 29. Tak Jirko on IE chápe livobolný počet mezer a tabulátorů jako jednu mezeru.
  Aby se akordy rozmístily tak, jak je třeba, je třeba vložit znak pro pevnou mezeru, ale ten kdybych sem napsal, tak ho nikdo neuvidí, protože místo něj uvidí mezeru. No zkusím &nbsp &nbsp to.

 30. Jiřulko, děkuju za snahu, ale já chápu mezery jako mezery a nevím, co je IE. Tak pokud chce někdo slyšet originál, pak má šanci poslední pátek před Štedrým dnem v některé z královédvorských hospod.

 31. Slovník spisovného jazyka českého z roku 1960 uvádí pro oba významy (vytvářet pár i upravovat spáry) slovo spárovat (s es na začátku).

 32. Jakže? Slovo zpárovat neexistuje??? Vícekrát zde užito a diskutováno? Ústav pro jazyk český Akademie věd ČR, v. v. i. v zastoupení CK hodlá ignorovat přirozený vývoj jazyka a prosazovat zkostnatělá pravidla, voluntaristicky diktovaná lingvistickými dinosaury, jejichž duchovní obzor končí u Dobrovského? Hamba!

 33. Pane Pavelko, jen jestli ten zkostnatělý CK nepíše rukou Gabriela. I ten zde totiž existenci slova zpárovat popírá. Nevím, proč tak nečiní i u zplynování nebo ztužování, zřejmě čeká na schválení z vyšších míst. Jinak za tu hambu od něj asi dostanete za uši

 34. V těchto místech dochází u nás občas ke zpárování s tekutinami rozmanitých barev …
  https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10202320159753812&set=pb.1486265823.-2207520000.1404458780.&type=1&theater
  Před asi třiceti lety jsem zrovínka spároval dlaždičky v koupelně a maminka mi donesla oběd a říkala, že bych se měl lépěji oblékati a více jísti …
  http://www.pinterest.com/pin/555209460287038322/
  JInak u nás se praví haňba mu gizdovi …
  http://www.dailyhaha.com/_pics/baby_mad_at_baby.jpg
  Pokud to n?koho zajímá …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *